Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe


Szkoła podstawowa funkcjonuje bez oddziałów przedszkolnych - taki ma zapis w statucie. W roku szkolnym 2015/2016 obowiązek szkolny obejmuje już dzieci z "zerówki". Dyrektor wnioskuje o powołanie oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej. Jest to mała szkoła z niewielką liczbą uczniów, ale chętni do zerówki są.

W jaki sposób należy powołać oddział przedszkolny - "zerówkę" w szkole podstawowej?

Czy to może być tylko zmiana w statucie szkoły - uchwała rady pedagogicznej, czy musi to zrobić organ stanowiąc jednostki samorządu terytorialnego, czy jeszcze inaczej?

Odpowiedź

Oddział przedszkolny nie jest samodzielną jednostką organizacyjną. Zachowuje wprawdzie odrębności programowe, ale funkcjonuje w szkole podstawowej. Sposób jego funkcjonowania należy więc określić w statucie szkoły podstawowej.

Uzasadnienie

Na dzień dzisiejszy wychowanie przedszkolne może być realizowane w oddziałach przedszkolnych. Zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o., dziecko w wieku 5 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego. Oddziały przedszkolne mogą być zorganizowane w szkole podstawowej - § 5 ust. 6 załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół. Oddziały przedszkolne nie posiadają więc samodzielnej struktury organizacyjnej. Oddział przedszkolny zachowuje odrębności programowe, ale nie jest oddzielną jednostką organizacyjną. Wobec powyższego jego utworzenie powinno nastąpić poprzez zmiany w statucie oraz zatwierdzenie arkusza organizacyjnego.

Warto jednak dodać, że z dniem 1 września 2014 r. nastąpiła nowelizacja art. 14 ust. 1 u.s.o., zgodnie z którym wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat. Wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach oraz w innych formach wychowania przedszkolnego. Konsekwentnie, przepisy przejściowe ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw w art. 5 stanowią, że z dniem 1 września 2016 r. oddział przedszkolny lub oddział przedszkolne tworzą zespół ze szkołą podstawową. Oznacza to, że z dniem 1 września 2016 r. oddziały przedszkolne przestaną funkcjonować.

Warto wobec powyższego rozważyć kwestię utworzenia przedszkola.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe