Karta Nauczyciela przewiduje trzystopniową skalę oceniania nauczycieli, mogą otrzymać oceny: wyróżniającą, dobrą i negatywną. Od 1 września 2018 r. ulegnie to zmianie - dodana zostanie ocena bardzo dobra. Nowa skala oceniania ma podnieść jakość nauczania i umożliwić przyznanie dodatków najlepszym pedagogom.

Prof. Śliwerski: nowe zasady oceniania nauczycieli wstępem do "penitencjarnego nadzoru">>

Ocena ma mieć też wpływ na długość ścieżki awansu - będzie mogła być skrócona lub wydłużona w zależności od tego, jak radzi sobie nauczyciel. Taką zmianę zasugerowała Najwyższa Izba Kontroli. Szczegółowe zasady oceniania uregulować ma rozporządzenie - nad jego projektem od miesięcy pracuje resort edukacji.

 

Znajdzie się tam m.in. przepis stanowiący, że w przypadku otrzymania przez nauczyciela choć jednej negatywnej opinii rady rodziców, opiekuna stażu (innego nauczyciela dyplomowanego lub mianowanego, opiekuna naukowo-dydaktycznego), samorządu uczniowskiego czy doradcy metodycznego, nie może on otrzymać oceny wyróżniającej.

Rozporządzenie spotkało się z ostrą krytyką ze strony związków zawodowych, również w punkcie dotyczącym opinii rady rodziców.

- Zapisem nie do zaakceptowania jest rozwiązanie zaproponowane w pierwotnym projekcie rozporządzenia  dotyczące wpływu opinii rady rodziców na ostateczną ocenę nauczyciela. Opinia negatywna (oparta na subiektywnych sądach) nie może unieważniać oceny wystawionej według obiektywnych kryteriów - uważa Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Podkreśla, że ma to tym większe znaczenie, że w rozporządzeniu brakuje procedury odwoławczej, która zapewniłaby nayczycielowi uczciwą weryfikację otrzymanej noty.

Jedna negatywna opinia pozbawi prawa do dodatku>>

 

Meblowanie szkolnej demokracji Maria DudzikowaPolecamy:  Meblowanie szkolnej demokracji>>