Dyrektor Szkoły
Strona główna » Wiedza » Aktualności » PIRLS 2016: sześciolatek niewiele gorszy od siedmiolatka

PIRLS 2016: sześciolatek niewiele gorszy od siedmiolatka

06.12.17

Fakt, że dziecko rozpoczęło naukę już jako sześciolatek nie ma większego znaczenia dla jego osiągnięć - wynika z badania PIRLS 2016, opublikowanego przez Instytut Badań Edukacyjnych.

articleImage: PIRLS 2016: sześciolatek niewiele gorszy od siedmiolatka fot. Thinkstock

W Międzynarodowym Badaniu Postępów Biegłości w Czytaniu PIRLS 2016 polscy czwartokasiści zajęli 6. miejsce wśród uczniów z 50 krajów z całego świata.
W Polsce w badaniu uczestniczyło około 5 tys. uczniów klas czwartych ze 150 szkół podstawowych w całym kraju. Na całym świecie w badaniu wzięło udział 51 krajów.

Wcześniejsze pójście do szkoły bez większego znaczenia
Dzieci, które w 2012 r. poszły do szkoły jako sześciolatki, mają w klasie czwartej podobne osiągnięcia w czytaniu jak dzieci, które rozpoczęły naukę w wieku siedmiu lat. Różnica (na korzyść starszych) wynosi zaledwie 2 punkty i jest statystycznie nieistotna.

Jest to ciekawe w kontekście gorących dyskusji, jakie toczono wokół obniżenia wieku realizacji obowiązku szkolnego. 

Trwało w Polsce od 2009 r. - przez pierwszych pięć lat decyzję o tym, czy sześciolatek rozpocznie naukę podejmowali rodzice. Rząd Platformy Obywatelskiej przeforsował wprowadzenie obowiązku szkolnego sześciolatków w 2015 r., jednak nowa partia rządząca zdecydowała się w 2016 r. powrócić do poprzednich rozwiązań.

Czwartoklasiści niezbyt zachwyceni szkołą
W Polsce, we francuskiej części Belgii, Czechach i Słowenii czwartoklasiści mniej lubią szkołę niż w którymkolwiek kraju Europy. Jeszcze mniej lubią szkołę jedynie mali Chińczycy w Hong Kongu, Makau i na Tajwanie

Czytanie i lekcje czytania wywołują u polskich czwartoklasistów umiarkowany entuzjazm. Pod względem postawy wobec czytania zajmują oni 31. miejsce, a wobec lekcji czytania – 14.

Statut przedszkola po reformie oświaty Statut przedszkola po reformie oświaty>>

 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE