Dyrektor Szkoły
Strona główna » Wiedza » Aktualności » PIRLS: czwartoklasiści w czołówce w nauce czytania

PIRLS: czwartoklasiści w czołówce w nauce czytania

05.12.17

W Międzynarodowym Badaniu Postępów Biegłości w Czytaniu PIRLS 2016 polscy czwartokasiści zajęli 6. miejsce wśród uczniów z 50 krajów z całego świata. Średni wynik polskich uczniów wynosi 565 punktów i jest wyższy od średniej międzynarodowej.

articleImage: PIRLS: czwartoklasiści w czołówce w nauce czytania fot. Thinkstock

Przedmiotem badania umiejętności 10-latków, którego wyniki ogłoszono we wtorek, jest czytanie dla doświadczenia literackiego i czytanie w celu uzyskania informacji. Lepsze wyniki od polskich uczniów uzyskali uczniowie z Federacji Rosyjskiej, Singapuru, Hongkongu, Irlandii i Finlnadii.

W Polsce w badaniu uczestniczyło około 5 tys. uczniów klas czwartych ze 150 szkół podstawowych w całym kraju. Na całym świecie w badaniu wzięło udział 51 krajów.

Test rozwiązywany przez uczniów podczas badania składał się z dwóch części: tekstu literackiego oraz tekstu użytkowego. Po przeczytaniu każdego z nich uczniowie mieli do rozwiązania kilka zadań zamkniętych i otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia tekstu, zarówno na poziomie dosłownym, jak i głębsze zrozumienie przekazywanych treści.

Po zakończeniu testu uczniowie wypełniali kwestionariusz zawierający pytania dotyczące ich środowiska domowego.

Międzynarodowe Badanie Postępów Biegłości w Czytaniu - PIRLS (Progress in International Reading Literacy Study) realizowane jest co pięć lat, począwszy od 2001 r. Polska uczestniczyła w nim po raz pierwszy w 2006 r.

W poprzednim badaniu, którego wyniki ogłoszono w 2012 r., polscy uczniowie zajęli 28. miejsce wśród 45 krajów; uzyskali 526 punktów przy średniej 500 punktów. Wówczas w badaniu w Polsce sprawdzano umiejętności uczniów klas trzecich. Ostatnio badano w Polsce uczniów z klasy wyższej, ponieważ w tym czasie stopniowo obniżano wiek rozpoczynania nauki w szkole i w I klasach uczyły się już sześciolatki. (PAP)

 

05.12.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE