Dyrektor Szkoły
Strona główna » Wiedza » Aktualności » Pomorskie: 2,3 mln zł na wyposażenie gabinetów w 505 szkołach

Pomorskie: 2,3 mln zł na wyposażenie gabinetów w 505 szkołach

04.12.17

W ramach pierwszego naboru wniosków 505 pomorskich szkół otrzyma ponad 2,3 mln zł dotacji na doposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej. Obecnie trwa weryfikacja wniosków złożonych przez samorządy w ramach drugiego naboru.

articleImage: Pomorskie: 2,3 mln zł na wyposażenie gabinetów w 505 szkołach fot. Thinkstock

W poniedziałek w Gdańsku wojewoda pomorski Dariusz Drelich i samorządowcy z powiatu gdańskiego podpisali umowy w sprawie udzielania dotacji celowej na sfinansowanie wyposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej. Wojewoda poinformował, że umowy z pozostałymi samorządami "podpisywane są korespondencyjnie". Zapewnił, że "pieniądze do szkół powinny trafić w ciągu kilku tygodni".

Dotacja jest udzielana w oparciu o specustawę z września br. o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej. Dokument ma pozwolić na przeznaczenie 134 mln zł na doposażenie gabinetów w szkołach na terenie całego kraju

Pomorski urząd wojewódzki poinformował, że w bieżącym roku szkolnym w szkołach na terenie województwa funkcjonują 722 gabinety samodzielne i 273 gabinety wspólne dla zespołu szkół. 250 szkół korzysta z gabinetów utworzonych na terenie przychodni.

Dariusz Drelich zaznaczył, że trwa weryfikacja wniosków złożonych w ramach drugiego naboru. Liczy, że wszystkie szkoły w Pomorskiem otrzymają dofinansowanie na doposażenie gabinetów. "Każda szkoła może ubiegać się o dofinansowanie do kwoty 6,7 tys. zł na jeden gabinet" – dodał.

Wojewoda wyjaśnił, że pieniądze mogą być przeznaczone tylko na przedmioty wykorzystywane w gabinecie, np. tablice, wagi i inne urządzenia pozwalające na przeprowadzenie np. badań przesiewowych. "Szkolne gabinety powinny spełniać bardzo ważną rolę, bo to w tych miejscach można najszybciej zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości w rozwoju dziecka" – podkreślił.

Jednostki samorządu terytorialnego, aby otrzymać dotację musiały złożyć wnioski do wojewody pomorskiego. "Jest to forma pomocy z budżetu państwa dla organów prowadzących placówki oświatowe, dla jednostek samorządu terytorialnego" – dodał.

Wójt gminy Kolbudy, Leszek Grombala poinformował dziennikarzy, że pięć szkół, m.in. w Pręgowie, Bielkówku i Lublewie w jego gminie otrzyma łącznie 22 tys. zł na doposażenie gabinetów. Zwrócił uwagę, że trzy szkoły niepubliczne nie otrzymały dofinansowania. Przyznał, że liczy na to, że również placówki niepubliczne będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na wyposażenie gabinetów.

Starosta gdański, Stefan Skonieczny, który podpisał umowę w sprawie dotacji dla dwóch szkół średnich przyznał, że "za sześć tysięcy nie da się za dużo kupić". "Po prostu zaspokoimy jakieś bieżące potrzeby gabinetów" - dodał.

Burmistrz Pruszcza Gdańskiego, Janusz Wróbel podpisał umowę w sprawie dofinansowania w wysokości niespełna 20 tys. zł na doposażenie gabinetów w czterech szkołach. Powiedział, że planowany jest zakup m.in. tablic elektronicznych do badania wzroku, aparatów do badania ciśnienia tętniczego, stetoskopów, ciśnieniomierzy zegarowych, apteczki z zestawem przeciwwstrząsowym, stolika zabiegowego, glukometrów, krzesła dla pacjentów. "Kupimy bardzo wiele rzeczy, które w naszych szkołach się przydadzą" - dodał.(PAP)

Autor: Bożena Leszczyńska

bls/ malk/

04.12.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE