Dyrektor Szkoły
Strona główna » Wiedza » Aktualności » Ponad 14 mln zł z UE na kształcenie zawodowe w Świętokrzyskim

Ponad 14 mln zł z UE na kształcenie zawodowe w Świętokrzyskim

06.12.17

Ponad 14 mln zł z Unii Europejskiej zostanie przeznaczonych na realizację 13 projektów dotyczących kształcenia zawodowego w województwie świętokrzyskim. W środę w Kielcach umowy z 10 beneficjentami podpisał przedstawiciel zarządu województwa Piotr Żołądek.

articleImage: Ponad 14 mln zł z UE na kształcenie zawodowe w Świętokrzyskim fot. Thinkstock

O dofinansowanie, pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego, mogły ubiegać się zarówno jednostki samorządu terytorialnego, jak też m.in. szkoły zawodowe i placówki kształcenia ustawicznego, uczelnie, przedsiębiorcy czy instytucje społeczno-gospodarcze. Środki z tegorocznego konkursu przeznaczone zostaną na doposażenie pracowni, specjalistyczne zawody, staże i praktyki u pracodawców.

"Te środki są dedykowane dla szeroko rozumianego szkolnictwa zawodowego. Cieszy mnie to, że szkoły w sposób bardzo precyzyjny inwentaryzują swoje potrzeby, wiedzą, co jest im potrzebne, jak ubogacić ofertę edukacyjną i zaplecze dydaktyczne. Chcemy odpowiadać na ich rzeczywiste zapotrzebowanie" – podkreślił w rozmowie z PAP Żołądek.

Zaznaczył, że forma edukacji w szkolnictwie zawodowym systematycznie się zmienia. "Dzisiaj szuka się bardzo nowoczesnych rozwiązań, jak nauka języka, podstawy ekonomii, umiejętność poruszania się wśród środków unijnych, ponieważ uczeń kończący szkołę może pokusić się i rozpocząć własną działalność gospodarczą" – dodał Żołądek.

Łącznie w ramach konkursu dotyczącego poprawy jakości kształcenia zawodowego w regionie świętokrzyskim, środki w wysokości ponad 14 mln zł przyznano 13 podmiotom. Wkład własny w projektach ustalono na poziomie minimum 5 proc. wartości projektu. W środę w Kielcach umowy podpisało 10 beneficjentów z tej listy, na kwotę prawie 12 mln zł.

Najwyższe dofinansowanie otrzymał samorząd stolicy województwa świętokrzyskiego na realizację projektu "Nowoczesne szkolnictwo zawodowe w Kielcach". Prawie 5 mln zł zostanie podzielone między siedem szkół w mieście o zawodowym profilu kształcenia.

"Dla uczniów przewidujemy kursy zawodowe, szkolenia, a dla nauczycieli m.in. studia podyplomowe. Pieniądze zostaną również przekazane na doposażenie placówek w nowoczesne pomoce dydaktyczne do kształcenia zawodowego" - wyjaśniła kierownik Wydziału Edukacji, Profilaktyki i Pożytku Publicznego Urzędu Miasta Kielce, Jolanta Kamińska.

Po raz kolejny unijne dofinansowanie na projekt związany z hotelarstwem otrzymała Regionalna Organizacja Turystyczna (ROT) Województwa Świętokrzyskiego. Prawie 2 mln zł wsparcia trafi do czterech szkół, których uczniowie będą mogli zdobyć wiedzę, umiejętności i pierwsze doświadczenie w zawodzie technik hotelarstwa. Pieniądze zostaną również przeznaczone na organizację szkoleń zawodowych, podnoszących umiejętności niezbędne na stanowiskach takich jak barman, kelner, czy barista, ponadto uczniowie zdobędą wiedzę dotyczącą profesjonalnej obsługi gości turystyki prozdrowotnej i targowo-kongresowej.

"To jest już trzeci projekt tego typu i uważam, że jest on najlepszy w Polsce. Dzięki niemu prawie tysiąc uczniów zostanie objętych profesjonalnymi szkoleniami. Najważniejsze jest jednak to, że wiążemy potencjalnych pracodawców z uczniami. Troszkę innowacyjnie dajemy płatne staże, ponieważ uczeń i pracodawca otrzymują za nie pieniądze" - zaznaczył prezes świętokrzyskiej ROT Jacek Kowalczyk.

Z kolei prawie 500 tys. zł na realizację projektu "Mechanik szkołą przyszłości" otrzymał Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich. "Pieniądze przeznaczone zostaną na doposażenie pracowni, staże i praktyki zawodowe. Dodatkowo uczniowie będą mogli bezpłatnie realizować prawo jazdy kat. +B+, ukończyć kurs spawania oraz kurs diagnosty" – wyjaśniła dyrektor placówki Beata Jakubowska. Dodała, że "są to bardzo ważne uprawnienia, które zwiększą konkurencyjność uczniów na rynku pracy".

Na tegoroczny konkurs dot. kształcenia zawodowego Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego przeznaczył ponad 19 mln zł. Z wniosków, które spełniły wymagania, ta kwota nie została wykorzystana w całości, dlatego reszta pieniędzy przechodzi na kolejne lata.

Do tej pory w ramach poddziałania świętokrzyskiego RPO, związanego ze szkolnictwem zawodowym, zakontraktowano przedsięwzięcia na kwotę ponad 38 mln zł (nie licząc ostatniego konkursu). W kolejnych latach na ten cel z programu regionalnego ma być przeznaczonych jeszcze ok. 60 mln zł funduszy unijnych. (PAP)

autor: Piotr Grabski

gr/ malk/

06.12.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE