Dyrektor Szkoły
Strona główna » Wiedza » Aktualności » Ranking liceów 2018: najlepsze liceum ze Szczecina

Ranking liceów 2018: najlepsze liceum ze Szczecina

10.01.18

XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie jest najlepszym liceum ogólnokształcącym, a Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych Józefa Kustronia w Nowym Sączu najlepszym technikum - wynika z ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych.

articleImage: Ranking liceów 2018: najlepsze liceum ze Szczecina fot. Thinkstock

Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych po raz 20. przygotował miesięcznik "Perspektywy".

Kapituła rankingu pod przewodnictwem prof. Jana Łaszczyka, byłego rektora Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, brała pod uwagę sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych (52 olimpiady krajowe i 13 olimpiad międzynarodowych), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (nie są brane pod uwagę wyniki matury międzynarodowej). W przypadku techników uwzględniono też wyniki egzaminów zawodowych.

Tegoroczny zwycięzca rankingu wśród liceów - XIII LO w Szczecinie - w ub. roku był na pierwszym miejscu, tak samo dwa lata temu, a trzy lata temu na szóstym. Tegoroczne zwycięstwo jest 10 zwycięstwem tej szkoły (w latach 2004-2010 "Trzynastka" triumfowała 7 razy z rzędu).

Drugie miejsce wśród liceów przypadło Liceum Akademickiemu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (w ubiegłym roku szkoła była na trzecim miejscu). Trzecie miejsce zajęło XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie (w ubiegłym roku szkoła była na drugim miejscu).

Na czwartym miejscu uplasowało się V Liceum Ogólnokształcącemu im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, na piątym - III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, na szóstym - LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, na siódmym - LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, na ósmym - II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie, na dziewiątym - VIII LO im. Władysława IV w Warszawie, na dziesiątym - LXVII LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie.

Na miejscu jedenastym jest XXVII im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, na dwunastym - VI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, na trzynastym - 2. Społeczne LO STO im. Pawła Jasienicy w Warszawie, na czternastym - LO im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach, na piętnastym - LXIV LO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie, na szesnastym - IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, na siedemnastym - XXXIII LO Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, na osiemnastym - I LO w Swarzędzu, na dziewiętnastym - V LO w Bielsku-Białej, na dwudziestym - V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie.

XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie powstało w roku 1991 na mocy porozumienia kuratora oświaty z rektorem Uniwersytetu Szczecińskiego. Uniwersytet sprawował patronat nad szkołą do 2011 r., kiedy przejęła go Politechnika Warszawska. Jest członkiem Towarzystwa Szkół Twórczych, do którego należy 30 liceów z całego kraju. Celem towarzystwa jest współdziałanie szkół w zakresie doskonalenia procesu nauczania i wychowania poprzez projektowanie, wdrażanie i upowszechnianie innowacji pedagogicznych. Przy liceum działa Gimnazjum nr 16.

Dyrektor "Trzynastki" Cezary Urban, pytany o szkołę niezmiennie od lat powtarza, że za pozycją jego szkoły stoją nauczyciele, który mają pasję i lubią młodzież oraz pracowici uczniowie. Przez wiele lat wicedyrektorem szkoły i nauczycielem historii był Maciej Kopeć, obecnie podsekretarz stanu w MEN. W XIII Liceum Ogólnokształcącym jest zatrudnionych 65 nauczycieli, w tym także byli lub obecni nauczyciele akademiccy Uniwersytetu Szczecińskiego. Pięć osób posiada tytuł doktora nauk, a jedna jest w trakcie studiów doktoranckich. W szkole pracuje dwoje nauczycieli posiadających honorowy tytuł Profesora Oświaty.

Najlepszym technikum w Polsce zostało Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych Józefa Kustronia w Nowym Sączu (w ubiegłym roku szkoła była na trzecim miejscu, tak samo dwa lata temu. W 2015 r. i w 2014 r., tak jak w tym roku, była zwycięzcą rankingu).

Drugie miejsce w tym roku wśród techników zajęło Technikum Elektroniczne w Zespół Szkół Elektronicznych im. Wojska Polskiego w Bydgoszczy (w ubiegłym roku szkoła była na pierwszym miejscu). Na trzecim miejscu znalazło się Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Zespole Szkół Elektronicznych w Lublinie.

Czwarte miejsce zajęło Technikum Łączności nr 14 w Zespole Szkół Łączności w Krakowie im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, piąte - Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie, szóste - Technikum nr 5 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Krośnie, siódme - Publiczne Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Opolu, ósme - Technikum nr 1 w Zespole Szkół Budowlanych im. Tadeusza Kościuszki w Zielonej Górze, dziewiąte - Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie, dziesiąte - Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji w Poznaniu.

Na miejscu jedenastym wśród techników jest Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 w Krakowie, na dwunastym - Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie w Zespole Szkół nr 5 w Lublinie, na trzynastym - Technikum w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle, na czternastym - Technikum Turystyczno-Gastronomiczne w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach, na piętnastym - Technikum Leśne im. Adama Loreta w Zespole Szkół Leśnych w Tucholi, na szesnastym - Technikum nr 3 w Zespole Szkół Gastronomicznych im. Febronii Gajewskiej-Karamać w Gorzowie Wielkopolskim, na siedemnastym - Technikum Zawodowe nr 4 w Zespole Szkół nr 8 im. Stanisława Staszica w Szczecinie, na osiemnastym - Technikum nr 4 w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku, na dziewiętnastym - Technikum Elektryczne w Zespole Szkół Elektrycznych w Białymstoku, na dwudziestym - Technikum nr 1 w Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach.

Zwycięskie Technikum Zawodowe nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych Józefa Kustronia w Nowym Sączu jest kontynuatorem założonej tam ponad 120 lat temu Szkoły Przemysłowej Uzupełniającej. Kształci w zawodach: technik automatyk, teleinformatyk, informatyk, mechatronik, elektronik i elektryk. W szkole działa m.in. pierwsza w kraju pracownia automatyki budynkowej. Zgromadzono w niej sprzęt i urządzenia elektryczne stanowiące wyposażenie współczesnego budynku i posesji. Przy szkole jest internat. W zespole szkół działa szkoła branżowa I stopnia.

Jak co roku kapituła przygotowała też podrankingi szkół, wśród nich dwa, w których kryterium są wyniki matury i ranking olimpijski (decydowały osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych) i rankingi wojewódzkie.

W podrankingu maturalnym wśród liceów zwyciężyło XIV LO im. Staszica w Warszawie, a wśród techników - Technikum Nowoczesnych Technologii w Kleszczowie. W podrankingu olimpijskim pierwsze miejsce zajęło XIII LO w Szczecinie. (PAP)

10.01.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE