Dyrektor Szkoły
Strona główna » Wiedza » Aktualności » Spada liczba bezrobotnych absolwentów szkół w aglomeracji poznańskiej

Spada liczba bezrobotnych absolwentów szkół w aglomeracji poznańskiej

15.06.17

 

Niemal o 30 proc. zmniejszyła się liczba bezrobotnych do 25. roku życia na terenie aglomeracji poznańskiej - wynika z raportu PUP w Poznaniu, zaprezentowanego w środę dziennikarzom. Wciąż jednak notowany jest duży odsetek bezrobotnych z wyższym wykształceniem.

articleImage: Spada liczba bezrobotnych absolwentów szkół w aglomeracji poznańskiej fot. Thinkstock

Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu obrazujących sytuację na rynku pracy na koniec lutego br., liczba osób bezrobotnych do 25 roku życia wynosiła 822. W porównaniu do analogicznego okresu w 2016 roku, liczba ta zmniejszyła się o prawie 30 proc. Na koniec maja liczba ta wyniosła natomiast 670 osób.
"Te tendencje niskiego stanu bezrobocia i zmniejszającej się liczby osób poszukujących pracy obserwujemy już od kilku lat. Poznań, powiat poznański jest jednym z największych, najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków pracy i to znajduje odzwierciedlenie zarówno w stopie bezrobocia, jak i liczbie osób zarejestrowanych w urzędzie – na koniec maja było to mniej niż 10 tys. osób" – powiedziała w środę na konferencji prasowej zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu Małgorzata Pawlak.

Dodała, że według stanu na koniec lutego br. młodzi ludzie do 25. roku życia stanowią 7,4 proc. ogółu osób bezrobotnych zarejestrowanych w PUP. W Wielkopolsce ten odsetek wynosi niespełna 15 proc., natomiast w skali kraju – 13,3 proc.
Największa liczba osób bezrobotnych do 25. roku życia to absolwenci szkół wyższych – ponad 64 proc. Najmniej bezrobotnych stanowią natomiast absolwenci policealnych studiów zawodowych – 5,5 proc. Zdaniem Pawlak, duży wzrost odsetka bezrobotnych z wykształceniem wyższym potwierdza sytuację na rynku pracy związaną ze znacznym zapotrzebowaniem i niedoborem pracowników z kwalifikacjami zawodowymi na poziomie szkoły zawodowej lub średniej.

Pawlak wskazała, że wśród osób z kwalifikacjami zawodowymi, na rynku pracy najbardziej poszukiwani są obecnie magazynierzy, spawacze, sprzedawcy, kasjerzy i robotnicy budowlani. W odniesieniu do osób z wyksztalceniem średnim zawodowym są to m.in. technicy elektrycy, spedytorzy, przedstawiciele handlowi oraz technicy prac biurowych, ekonomiści i kosmetyczki. Wśród osób z wykształceniem wyższym natomiast, najchętniej zatrudniani są specjaliści branży informatycznej, programiści, specjaliści branży marketingowej, ekonomiści oraz fizjoterapeuci i pielęgniarki.
Pawlak podała, że z roku na rok PUP pozyskuje także coraz większą liczbę ofert pracy – w 2015 roku było to 21 tys. ofert, w roku ubiegłym 27 tys., a od początku tego roku – już 11 tys. "W niektórych obszarach jest tak duży niedobór rąk do pracy, że zauważalna jest również tendencja wzrostowa w pozyskiwaniu cudzoziemców, szczególnie w tej uproszczonej procedurze. Dla przykładu: w 2015 roku wydaliśmy ponad 17 tys. oświadczeń o zatrudnieniu obcokrajowców, głównie obywateli Ukrainy. W 2016 roku tych oświadczeń było już ponad 44 tys. a od stycznia do maja tego roku jest już ponad 26 tys." – mówiła.
Stopa bezrobocia w kwietniu br. wyniosła w Poznaniu 1,8 proc., natomiast na terenie powiatu poznańskiego – 2,2 proc. (PAP)

 

 

 
15.06.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Lepsza edukacja prawna to mniej przestępstw

  Obrazek do artykułu: Lepsza edukacja prawna to mniej przestępstw

  Młodzież, która zna prawo, popełnia mniej przestępstw - podkreślały Marta Kożuchowska-Worywoda i Elżbieta Piotrowska-Albin, opisując działalność Fundacji Edukacji Prawnej IUSTITIA, której celem jest zwiększanie świadomości prawnej społeczeństwa. Więcej

 • Zarządzanie oparte na dialogu przyszłością szkół

  Obrazek do artykułu: Zarządzanie oparte na dialogu przyszłością szkół

  W takim modelu liczą się indywidualne predyspozycje i atuty każdego z pracowników - tłumaczył ideę zarządzania przyszłości Jarosław Kordziński podczas IV Kongresu Edukacja i Rozwój. Więcej

 • Prof. Jeżowski: szkolne statuty trzeba napisać od nowa

  Obrazek do artykułu: Prof. Jeżowski: szkolne statuty trzeba napisać od nowa

  Do końca listopada szkolne statuty trzeba dostosować do nowych przepisów oświatowych. Wiele lepiej napisać na nowo - mówił prof. Antoni Jeżowski podczas IV Kongresu Edukacja i Rozwój. Więcej

 • Przygotowanemu dyrektorowi niestraszne RODO

  Obrazek do artykułu: Przygotowanemu dyrektorowi niestraszne RODO

  Procedury nie są po to, by zaprezentować je kontrolerowi. Od nich zależy nasze bezpieczeństwo prawne i już dzisiaj warto pomyśleć o przeszkoleniu pracowników - mowiła dr Marlena Sakowska-Baryła podczas IV Kongresu Edukacja i Rozwój. Więcej

 • Wybraliśmy Super Dyrektorów 2017!

  Obrazek do artykułu: Wybraliśmy Super Dyrektorów 2017!

  Jolanta Kosczielny, dyrektor Przedszkola nr 48 z Oddziałami Integracyjnymi w Zabrzu, i Jerzy Maduzia, dyrektor Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju, otrzymali tytuł Super Dyrektora w IV edycji konkursu organizowanego... Więcej

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE