Dyrektor Szkoły
Strona główna » DyrektorSzkoly24.pl » Szkolne święto edukacji - Danuta Elsner

Szkolne święto edukacji - Danuta Elsner

16.10.17

Dzień Nauczyciela został wprowadzony ustawowo w roku 1972. Po dziesięciu latach przekształcono go w Dzień Edukacji Narodowej. Czy poza zmianą nazwy uległ przeobrażeniu sposób świętowania? Pytanie to kieruję zwłaszcza do tych z Państwa, którzy w swojej karierze zawodowej obchodzili go już wielokrotnie.

articleImage: Szkolne święto edukacji - Danuta Elsner www.oswiata.abc.com.pl

Fragment artykułu z miesięcznika "Dyrektor Szkoły" 2017/9

Od trzech lat do sierpniowego numeru „Dyrektora Szkoły” dołączany jest Kalendarz Świąt Wszelakich. To bardzo ciekawa lektura. Prawie nie ma dnia bez jakiegoś święta. Można je podzielić na dedykowane konkretnym osobom czy przedstawicielom fauny lub flory oraz wybranym dziedzinom życia, zjawiskom, odczuciom bądź zachowaniom. Niekiedy i jednym, i drugim, np. 26 września obchodzimy zarówno Ogólnopolski Dzień Aptekarza, jak i Dzień Języków Obcych, 1 października – Międzynarodowy Dzień Lekarza i Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu, a 10 grudnia – Dzień Odlewnika i Międzynarodowy Dzień Praw Zwierząt.

Już na pierwszy rzut oka widać różnicę. Dni dedykowane osobom odnoszą się do określonej grupy zawodowej (np. nauczycieli), wiekowej (np. seniorów, dzieci), odgrywającej jakieś szczególne role społeczne (np. matki, ojca) lub do przeżywających pewne emocje (np. zakochanych) itp. Natomiast w przypadku zwierząt lub roślin uwagę zwraca się na wybrane gatunki, zwykle chronione.

Dni uświetniające pewne dziedziny życia bądź zjawiska mają za cel ich popularyzację, propagowanie związanych z nimi idei, nagłaśnianie problemów. Podobnie wygląda sytuacja odnośnie do Dnia Nauczyciela i Dnia Edukacji Narodowej. Jaka jest między nimi różnica? Taka jak między Dniem Górnika i Dniem Wojska Polskiego. To pierwsze święto pracownicy przemysłu wydobywczego obchodzą w swoim gronie, podczas drugiego żołnierze organizują dla ludności różnego rodzaju imprezy popularyzujące tematykę związaną z obronnością i bezpieczeństwem narodowym. Mam nadzieję, że nasunie to Państwu odpowiednie skojarzenia.

Dyrektor Szkoły 16.10.17
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Dyrektor Szkoły
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE