Dyrektor Szkoły
Strona główna » Wiedza » Aktualności » Trybunał w Strasburgu oceni, czy unieważnienie matury powinno być zaskarżalne

Trybunał w Strasburgu oceni, czy unieważnienie matury powinno być zaskarżalne

09.03.18

Europejski Trybunał Praw Człowieka zajmie się skargą byłych maturzystów, którym w 2011 r. unieważniono prace z chemii, uznając, że nie zostały napisane samodzielnie.

articleImage: Trybunał w Strasburgu oceni, czy unieważnienie matury powinno być zaskarżalne fot. Thinkstock

ETPC zakomunikował polskiemu rządowi 18 skarg złożonych przez maturzystów, których egzaminy zostały unieważnione w 2011 roku.

Sprawę rozpatrywał Trybunał Konstytucyjny w 2015 r., uznał wtedy, że unieważnienie matury nie podlega kontroli sądowej.

"Procedura sądowa nie jest zdatna i nie jest adekwatna do weryfikacji prawidłowości unieważnienia pracy z powodu niesamodzielności rozwiązywania zadań stwierdzonej w toku sprawdzania prac, stanowiącej składnik wyniku egzaminu. Przyjęcie innego punktu widzenia prowadziłaby do stanu, w którym sąd stanąłby przed koniecznością dokonania oceny rozstrzygnięcia egzaminatora co do niesamodzielności rozwiązania arkusza" - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

W skardze do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka byli maturzyści podnoszą, że brak możliwości zaskarżenia do sądu decyzji o unieważnieniu matury to naruszenie prawa do sądu, prawa do prywatności i prawa do nauki.

Ich zdaniem brak możliwości zaskarżenia do sądu decyzji Centralnej Komisji Egzaminacyjnej narusza m.in. prawo do sądu i prawo do nauki.

Szukasz więcej informacji o prawie oświatowym? Poznaj serwis LEX Prawo Oświatowe i zyskaj 100% wsparcia dla Twojej szkoły>>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE