Dyrektor Szkoły
Strona główna » Wiedza » Aktualności » Wiceminister Kopeć: nauczyciele są przeszkoleni, nieprawidłowości trzeba zgłaszać do kuratora

Wiceminister Kopeć: nauczyciele są przeszkoleni, nieprawidłowości trzeba zgłaszać do kuratora

11.01.18

Nauczyciele zostali przeszkoleni - zapewnił wiceminister edukacji Maciej Kopeć podczas posiedzenia dotyczącego wdrażania reformy edukacji. Zaapelował, by zgłaszać do kuratoriów przypadki nieprawidłowośc.

articleImage: Wiceminister Kopeć: nauczyciele są przeszkoleni, nieprawidłowości trzeba zgłaszać do kuratora fot. Thinkstock

Przedstawiając na posiedzeniu połączonych sejmowych Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej informację na temat wprowadzania reformy Kopeć poinformował m.in., że wprowadzenie nowej podstawy poprzedziły szkolenia dla nauczycieli.

Jak podał, do 31 sierpnia 2017 r. publiczne placówki doskonalenia nauczycieli przeprowadziły 4554 szkoleń dla nauczycieli z nowej podstawy programowej, w których uczestniczyło ponad 170 tys. nauczycieli.

Posłanki opozycji mówiły, że są problemy z nową podstawą, oceniając m.in., że jest ona przeładowana. "Zgłasza się do nas wielu rodziców, zwłaszcza rodziców siódmoklasistów" - powiedziała Elżbieta Gapińska (PO). Jak mówiła, według rodziców dzieci te ciągle się uczą - mają więcej godzin nauki w szkole i więcej czasu poświęcają na naukę w domu, w której muszą im pomagać rodzice. "Są przeciążeni" - oceniła.

Odnosząc się do problemu przeciążenia nauka uczniów klas VII wiceminister Kopeć podkreślił, że MEN stara się reagować na wszystkie zgłaszane głosy dotyczące nieprawidłowości w szkołach, jeśli dotyczą one konkretnych szkół i konkretnych problemów.

"Jest bardzo wiele interwencji kuratorów. One wszystkie potwierdzają, że tak naprawdę działania w szkołach w zasadzie są prowadzone zgodnie z przepisami prawa. Wszystkie te kontrole są przeprowadzane bardzo wnikliwie" - powiedział. Jak mówił, ma dokumenty - ankiety, pokazujące, że sprawdzane było m.in., ile ważą tornistry i jak wyglądają prace domowe. "Będziemy starali się dalej interweniować, gdy takie głosy będą do nas docierać" - zapewnił.

Kończąc swoją wypowiedź jeszcze raz podkreślił, że MEN i kuratoria są gotowe na to by reagować na każdy sygnał, że w danej szkole dzieje się coś niedobrego. "Czym innym być może jest to, co jakby sugerował pan poseł Sprawka, czy część wypowiedzi na temat podstawy programowej, programu, podręcznika i doskonalenia nauczycieli" - zaznaczył. Dodał, że program dotyczący doskonalenia jest przygotowywany w MEN. (PAP)

11.01.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE