Nauczycielka będzie na zwolnieniu lekarskim od 1 kwietnia 2016 r. do 1 czerwca 2016 r.
Jaką umowę zawrzeć z inną nauczycielką na ten czas, skoro nie ma już umów na zastępstwo? Jakiego okresu wypowiedzenia wymaga taka umowa?

Nowelizacja dokonana przepisami ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw rzeczywiście zlikwidowała umowę na zastępstwo jako odrębny rodzaj umowy o pracę, natomiast wpisała ją jako jeden z typów umów okresowych.
Natomiast należy pamiętać, że zgodnie z art. 91c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela – dalej KN, przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - dalej k.p. stosuje się jedynie w zakresie nieuregulowanym normami pragmatyki nauczycielskiej. Regulacja ta jest wyrazem zasady, że przepis bardziej szczegółowy ma pierwszeństwo stosowania przed przepisem ogólnym (lex specialis derogat legi generali). Karta Nauczyciela bez wątpienia zawiera regulacje bardziej szczegółowe niż k.p.

LEX Prawo Oświatowe - zamów darmowy dostęp na 7 dni>>

Z tego względu nowelizacja przepisów k.p. dotycząca kwestii zawierania umów okresowych nie ma wpływu na zasady zawierania nauczycielskich umów okresowych. Dlatego zasady nawiązywania umów okresowych, określone w art. 10 ust. 7 KN, nie uległy zmianie i nadal są obowiązujące.
Zatem również jedna z dwóch podstawowych przesłanek zatrudnienia na czas określony, jaką jest zastępstwo nieobecnego nauczyciela, jest aktualną przyczyną nawiązania umowy o pracę na podstawie art. 10 ust. 7 KN. Jedyną zmianą, jaką przyniosła nowelizacja przepisów k.p., jest to, że tego typu umowy będą mogły być wypowiadane na zasadach ogólnych.

Wypowiedzenie dla nauczyciela na zastępstwo na nowych zasadach>>