Nauczyciela nie można zmusić do podawania insuliny, przepisy na razie bez zmian

Zarządzanie oświatą

Podawanie leków podczas pobytu ucznia w szkole przez pracowników szkoły może odbywać się wyłącznie za ich pisemną zgodą oraz na podstawie upoważnienia przez rodzica - wynika z zaleceń dotyczących postępowania w sytuacji, gdy u ucznia nastąpi ciężka reakcja alergiczna. Zalecenia dołączone są do obwieszczenia resortu zdrowia. Problematyczna jest natomiast kwestia dotycząca uczniów chorych na cukrzycę.

19.04.2024

Uczelnie publiczne z największą liczbą publikacji

Zarządzanie oświatą

W latach 2017–2021 udział artykułów zgłaszanych przez uczelnie publiczne wynosił około 86 proc. Instytuty Polskiej Akademii Nauk (PAN) zgłaszały średnio 8 proc. artykułów, natomiast uczelnie niepubliczne średnio 3 proc. Pozostałe typy instytucji naukowych: uczelnie kościelne oraz instytuty badawcze zgłaszały od 1 do 2 proc. artykułów - wynika z raportu Ośrodka Przetwarzania Informacji.

18.04.2024

Ostatnie dni na złożenie arkusza organizacji szkoły - późniejsza zmiana nie taka prosta

Zarządzanie oświatą

Do 21 kwietnia dyrektorzy szkół muszą przekazać organom prowadzącym zaopiniowany arkusz organizacji szkoły na przyszły rok szkolny - dokument opracowywany jest na przyszły rok szkolny i określa liczbę oddziałów oraz przydział godzin poszczególnym nauczycielom. Może być to o tyle skomplikowane, że resort edukacji planuje zmiany w podstawie programowej.

18.04.2024

W MEN odbyło się pierwsze spotkanie zespołu do spraw edukacji zdrowotnej

Zarządzanie oświatą

W Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. edukacji zdrowotnej - poinformował w środę prof. Zbigniew Izdebski, jego koordynator. W zespole uczestniczą przedstawiciele ministrów sportu, zdrowia i edukacji. Eksperci przygotowują założenia i podstawy programowe przedmiotu edukacja zdrowotna. Ma on zastąpić wychowanie do życia w rodzinie

17.04.2024

Nierówne traktowanie nauczycieli przy przywróceniu do pracy - MEN zajmie się sprawą

Zarządzanie oświatą

Podstawa zatrudnienia nauczyciela ma wpływ na jego uprawnienia przy przywróceniu do pracy - nauczyciele mianowani są w gorszej sytuacji, jeżeli chodzi o prawo do ochrony przedemerytalnej i wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy. Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do MEN o przygotowanie zmian, które ujednolicą uprawnienia obu kategorii nauczycieli.

17.04.2024

Część nauczycieli bez etatu na rok? ZNP punktuje zmiany w szkolnych "ramówkach"

Zarządzanie oświatą

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie ani przedmiotu historia i teraźniejszość, ani edukacji obywatelskiej, co będzie miało znaczący wpływ na wymiar zatrudnienia nauczycieli - zwraca uwagę Związek Nauczycielstwa Polskiego. Chodzi o zapowiedź MEN, według której w miejsce przedmiotu historia i teraźniejszość od roku szkolnego 2025/2026 zostanie wprowadzony nowy przedmiot edukacja obywatelska.

16.04.2024

Rząd uchyli wieloletni program inwestycji dla Uniwersytetu Warszawskiego

Zarządzanie oświatą

W wykazie prac legislacyjnych znalazła się uchwała, której celem jest uchylenie z dniem 1 lipca 2024 r. uchwały nr 209 Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2015 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Uniwersytet Warszawski 2016–2027”. Ma to związek ze zmianą źródeł finansowania inwestycji realizowanych przez UW.

16.04.2024

Nowy wzór legitymacji nauczycielskiej

Zarządzanie oświatą

Legitymacja służbowa będzie wydawana nauczycielowi bezterminowo - dyrektor szkoły będzie potwierdzał jej ważność w danym roku szkolnym przez umieszczenie na niej hologramu. Dokument ma być też lepiej zabezpieczony przed fałszerstwem - zmiany wprowadza rozporządzenie, które weszło w życie 16 kwietnia.

16.04.2024

Szkoła może stosować ujemną punktację, ale regulamin nie jest dany raz na zawsze

Zarządzanie oświatą

Dwie odpowiedzi prawidłowe, dwie złe - razem zero punktów i jedynka. Uczniowie i ich rodzice skarżą się, że wiele szkół stosuje tzw. punkty ujemne przy ocenianiu testów lub innych sprawdzianów. Przepisy nie wykluczają jednak takiej możliwości, dając szkołom swobodę przy tworzeniu wewnątrzszkolnych zasad oceniania - tak tę kwestię ocenia resort edukacji.

16.04.2024

Program szkolenia wojskowego dla absolwentów szkół ponadpodstawowych

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo obrony przygotowuje program przeszkolenia wojskowego dla młodych, którzy ukończyli szkoły średnie. Zgodnie z zapowiedzią szkolenie trwałoby miesiąc i przygotowywałoby do aktywnej rezerwy - szkolenie ma być bezpłatne, a za czas spędzony w koszarach uczestnicy szkolenia dostawaliby uposażenie.

15.04.2024

MEN analizuje program "Poznaj Polskę"

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Po zakończeniu sprawozdawczości z programu „Poznaj Polskę” za 2023 rok Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie mogło rozpocząć ewentualne prace nad szczegółowymi zasadami ubiegania się o dofinansowanie wycieczek szkolnych w bieżącym roku. W chwili obecnej nie podjęto jeszcze ostatecznych decyzji co do przyszłości akcji - wyjaśnia ministerstwo edukacji w odpowiedzi na interpelację na temat programu "Poznaj Polskę".

13.04.2024

Zamiast HiT edukacja obywatelska, pierwsza pomoc od podstawówki

Zarządzanie oświatą

Od 1 września 2025 r. uczniowie, którzy rozpoczną naukę w klasie I szkoły ponadpodstawowej (liceum ogólnokształcącym, technikum, branżowej szkole I stopnia) nie będą już uczyli się przedmiotu historia i teraźniejszość. Będzie on nauczany jedynie do zakończenia cyklu kształcenia przez uczniów klas II liceów ogólnokształcących i klas II/III technikum, którzy już rozpoczęli jego naukę.

11.04.2024

Szkoły od września bez religii w średniej ocen

Zarządzanie oświatą

Ocena z religii i etyki nie będzie wliczać się do średniej - to realizacja jednej z obietnic wyborczych koalicji rządzącej. Nowe przepisy w tej sprawie będą obowiązywać od 1 września 2024 r. Dzięki tej zmianie oceny z tych przedmiotów nie będą wliczane do średniej ocen ani nie będą miały wpływu na to, czy uczeń otrzyma świadectwo z wyróżnieniem.

11.04.2024

Sprawozdania o "Laboratoriach przyszłości" już nie trafią do premiera

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Do konsultacji przekazano projekt rozporządzenia regulującego funkcjonowanie "Laboratoriów Przyszłości". Zakłada zniesienie obowiązku przekazania przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania prezesowi Rady Ministrów informacji zbiorczej dotyczącej działań realizowanych przez podmioty wspierające, Ośrodek Rozwoju Edukacji i Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą w związku z otrzymanym wsparciem finansowym.

10.04.2024

MEN zachęca do udziału w konkursie z obchodów Dnia Nowych Technologii w Edukacji

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji zachęca do świętowania Dnia Nowych Technologii w Edukacji. Z tej okazji ogłosił konkurs na obchody tego dnia w szkole lub placówce. Mogą to być zajęcia, warsztaty, prezentacje multimedialne, gry, zabawy, projekcje filmów. Zgłoszenia do konkursu dokonuje do 30 kwietnia 2024 r. wyznaczony przez dyrektora szkoły/placówki nauczyciel, przesyłając na adres e-mailowy wskazany przez właściwego kuratora oświaty na stronie internetowej kuratorium link do relacji.

10.04.2024

MEN: "Laptop dla ucznia" nie będzie kontynuowany

Zarządzanie oświatą

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i minister edukacji Barbara Nowacka poinformowali w lutym o zawieszeniu akcji "Laptop dla ucznia". Teraz MEN doprecyzował, że program nie będzie kontynuowany. Posłowie spytali o powody tej decyzji - resort wyjaśnia, że program realizowany był bez pomysłu, chaotycznie, a w dodatku jego ramy w ogóle nie odpowiadały KPO.

05.04.2024

Sławomir Broniarz: Rozwój zawodowy nauczyciela nie może być sztuką dla sztuki

Zarządzanie oświatą

Pozostajemy – i zawarliśmy to w projekcie rozbieżności – przy swoim zdaniu, że za awansem na nauczyciela mianowanego powinna iść większa podwyżka niż sięgająca 150 zł. Obecnie jest to mało zachęcające do rozwoju - mówi Prawo.pl Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wskazuje też, że konieczne jest wypracowanie nowego podejścia do edukacji i pracy nauczyciela, co - jak ma nadzieję - znajdzie odzwierciedlenie w zmianach zapowiedzianych na 2026 rok.

05.04.2024

MEN podaje, ile wydał na wynagrodzenia za skrócenie podstawy programowej

Zarządzanie oświatą

Łączny koszt aktualnie prowadzonych prac nad ograniczeniem treści podstawy programowej to 123 tys. zł brutto, gdzie do zespołów powołano 58 osób - podało ministerstwo edukacji, odpowiadając na pytanie posła Dariusza Mateckiego. Nie opublikowało jednak tabeli z wynagrodzeniami poszczególnych członków zespołu, o co prosił pytający.

05.04.2024

W MEN audyt w sprawie "Willi Plus"

Zarządzanie oświatą

Wiceminister Joanna Mucha zapowiedziała, że do końca kwietnia zakończonych będzie w sumie dziesięć audytów. Jeśli pieniądze były przyznawane w niewłaściwy sposób, to odzyskamy je - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jeden z audytów dotyczy programu nazywanego w mediach "willa plus" - z przekazanych 40 milionów odzyskano już 3,5 mln złotych.

04.04.2024
1  2  3  4  5    78
Prawo.pl