Monika Sewastianowicz

Monika Sewastianowicz

Redaktor prowadząca sekcje: Oświata i Studenci.

Od lat związana z wydawnictwem Wolters Kluwer Polska, głównie z serwisami: LEX Prawo Oświatowe i LEX Windykacje. Współpracuje z czasopismami: "Dyrektor Szkoły" i "Wczesna Edukacja". Jest radcą prawnym.

Kontakt: M.Sewastianowicz@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Szkoła musi umożliwić zgłaszanie przypadków przemocy - być może powstanie specjalna aplikacja

Konieczne jest stworzenie mechanizmów, które umożliwią uczniom anonimowe zgłaszanie przypadków przemocy w szkole, wymaga tego również tzw. ustawa Kamilka, czyli przepisy, które mają pomóc zapobiegać krzywdzeniu dzieci. MEN wskazuje, że rozważa różne rozwiązania - stworzenie mobilnej aplikacji nie jest wykluczone. Obecnie prace skupione są na projekcie platformy do diagnozy w zakresie problemów występujących w środowisku szkolnym.

26.04.2024

Rewolucja w systemie cyberbezpieczeństwa - wkrótce drakońskie kary za luki w zabezpieczeniach

Prawo gospodarcze

Ministerstwo Cyfryzacji kończy prace nad projektem nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa - ustawa nałoży obowiązki na firmy i inne podmioty kluczowe i ważne z punktu widzenia funkcjonowania państwa, w tym zapewnienia kluczowych usług i zachowania ciągłości łańcuchów dostaw. Wdrożenie przepisów wiązać się będzie m.in. z koniecznością wymiany sprzętu i analizy ryzyka, a za naruszenie ustawy grozić będą wysokie kary.

24.04.2024

RPD apeluje o uszanowanie prawa dzieci do odpoczynku

Zarządzanie

Pozwólmy uczniom cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem podczas nadchodzących dni wolnych od nauki - pisze rzecznik praw dziecka, apelując do nauczycieli o nieobciążanie dzieci zadaniami na długi weekend i niewyznaczanie sprawdzianów na czas tuż po nim. W ostatnich korespondencjach adresowanych do Biura RPD, uczniowie wielokrotnie poruszali problem wykorzystywania okresów takich jak ferie, majówka czy dłuższe weekendy do intensywnego przygotowywania się do zapowiedzianych testów i sprawdzianów.

24.04.2024

Prace rządu to głównie zapowiedzi

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Prawo unijne

Mamy ogromne zaległości we wdrażaniu unijnego prawa, bo rząd Zjednoczonej Prawicy pozostawił w spadku wiele unijnych dyrektyw, wdrożeniu których nie podołał. Obecny na zapowiedziach głównie poprzestaje. Tak jest w Ministerstwie Zdrowia, które dotąd nie przedstawiło pomysłu na reformę szpitalnictwa. W oświacie dyskusja o likwidacji prac domowych przykryła brak reform, a zmiany w podatkach ma poprzedzić analiza. Długa ma być też droga w odbudowaniu praworządności. Pracodawcy zaś liczą, że będą mieli szansę na merytoryczną dyskusję o ważnych dla rynku pracy projektach.

24.04.2024

Smartfony już znikają z niektórych szkół, eksperci sugerują ogólnokrajowy zakaz

Szkoła i uczeń Nowe technologie Zarządzanie oświatą

Zakaz używania smartfonów i na przerwie, i na lekcji - są szkoły, które już wprowadzają takie zapisy do swoich statutów. Już w zeszłym roku wprowadzenie ogólnego zakazu sugerowała Rada Młodzieży przy MEN, teraz dołącza do niej Instytut Spraw Obywatelskich. Eksperci podkreślają, że coraz więcej dzieci uzależnia się od internetu, a nadużywanie smartfona niszczy ich zdolność koncentracji.

24.04.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    2209